آیا دیابت باعث ریزش مو می شود؟ ارتباط دیابت و ریزش مو

تقریبا برای تمام افراد، ریزش مو می تواند مسئله ای نگران کننده باشد چرا که مو، یکی فاکتورهای مربوط به زیبایی، چه در آقایان و چه در خانم ها می باشد؛ آیا می دانید در برخی از موارد ریزش مو نشان دهنده ی ابتلا به دیابت نوع 2 می باشد؟ ایا می دانید ارتباط دیابت و ریزش مو چیست؟ در این مقاله با پزشکان کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه شوید تا بدانید چرا دیابت می تواند باعث ریزش مو بشود.

حتما بخوانید :

تاثیر دیابت بر ریزش مو

فواید مزونیدلینگ چیست؟

لیزر تراپی مو برای درمان قطعی ریزش مو

ارتباط دیابت و ریزش مو : علل کلی ریزش مو در افرا مبتلا به دیابت

به طور کلی ارتباط دیابت و ریزش مو می تواند به دلایل مختلف از جمله عوارض جانبی داروها یا تغییرات در جریان خون رخ دهد. در ادامه به بررسی علل رایج ریزش مو در دیابت، نحوه درمان و همچنین نحوه جلوگیری از آن را بررسی خواهیم کرد. همچنین خواهیم گفت چه زمانی لازم است به پزشک مراجعه شود. پس لطفا همچنان همراه ما باشید.

ارتباط دیابت و ریزش مو

ارتباط دیابت و ریزش مو چیست؟

در حقیقت دیابت فقط یک وضعیت اختلال در پاسخ به انسولین، یا افزایش سطح گلوکز خون نیست، بلکه تاثیر دیابت را می توان بر سایر قسمت های بدن نیز مشاهده کرد. از آنجایی که قند خون، سوخت مورد نیاز کل بدن را تامین می کند، تغییر در نحوه استفاده بدن از این منبع سوخت، می تواند منجر به علائم فیزیکی بسیاری شود. دیابت همچنین می تواند رگ های خونی را که مواد مغذی را به سلول ها، بافت ها و اندام های بدن می رساند، تحت تاثیر قرار دهد. اما سوال این است که ارتباط دیابت با ریزش مو چیست و آیا دیابت باعث ریزش مو می شود؟ در این بخش به ذکر مطالبی برای پاسخ به این سوال پرداخته ایم.

علل ریزش مو در افراد دیابتی

عوامل مختلفی وجود دارد که می تواند به صورت مستقیم یا غیر مستقیم منجر به ریزش مو در افراد دیابتی بشود. این عوامل عبارتند از :

ارتباط دیابت و ریزش مو : جریان خون محدود

وقتی سطح قند خون خیلی بالا باشد، به این معنی است که انرژی مورد نیاز سلول ها در دسترس آن ها نیست، چرا که گلوکز نمی تواند از جریان خون خارج شود. هرچه رگ‌ های خونی بیشتر آسیب ببیند، عبور اکسیژن و مواد مغذی در بدن دشوارتر می‌شود، مخصوصاً به مناطق دورتر از قلب : مثل پاها، چشم‌ ها و فولیکول‌ های مو؛ که این می تواند باعث آسیب به موها، شکنندگی و در نهایت ریزش مو بشود.

سیکل طبیعی رشد مو شامل چند دوره است که یکی از آن ها مرحله ی ریزش مو و رشد مجدد است. دیابت نوع 2 می تواند فرایند رشد موی سالم را تحت تأثیر قرار دهد و دوره ی مربوط به ریزش موها را طولانی تر کند. در موارد دیگر، دیابت نوع 2 حتی می تواند باعث ریزش مو، خارج از مراحل طبیعی رشد آن و ریزش بیشتر بشود.

ارتباط دیابت و ریزش مو : مصرف داروی های دیابت

انواع مختلفی از داروها وجود دارد که ممکن است برای درمان دیابت نوع 2 تجویز شود. در برخی موارد، این داروها می تواند باعث عوارض جانبی مثل ریزش مو بشود.

متفورمین، یکی از رایج ترین دارو هایی است که برای بیماران دیابتی تجویز می شود و در صورت مصرف طولانی مدت، این دارو می تواند به طور غیر مستقیم بر ریزش مو تأثیر بگذارد. متفورمین ممکن است بدن را از ویتامین های گروه B تخلیه کند که می تواند در ریزش مو نقش داشته باشد. اما می توان با مصرف مکمل های ویتامین B این مشکل را جبران کرد. در صورت مصرف متفورمین، پزشک متخصص برای تشخیص علت ریزش مو، سطح ویتامین B12 و فولات را از طریق آزمایش بررسی می کند.

ارتباط دیابت و ریزش مو

ارتباط دیابت و ریزش مو : استرس

استرس از چند جهت می تواند منجر به ریزش مو بشود. هنگامی که در دوره های طولانی مدت، بدن تحت تاثیر استرس باشد، کورتیزول، هورمون استرس، می تواند یک فاز استراحت طولانی را برای فولیکول های مو ایجاد کند. این بدان معنی است که به همان سرعتی که مو ریزش می کند، به همان سرعت مجددا رشد نمی کند؛ در نتیجه حجم کلی موها کاهش می یابد.

دیابت نوع 2 و هر بیماری مزمن دیگری می تواند استرس را افزایش دهد. اما عوامل دیگری در زندگی نیز می تواند منجر به افزایش استرس در فرد بشود. به طور کلی، اگر استرس خفیف تا در حد متوسط باشد، به خودی خود ممکن است باعث ریزش موی قابل توجهی نشود؛ اما اگر سال‌ ها است که با استرس یا چالش ‌های مزمن سلامتی دست و پنجه نرم می کنید، این استرس می تواند آسیب زا باشد.

ارتباط دیابت و ریزش مو : عدم تعادل هورمونی

هورمون ها پیام رسان های شیمیایی مهم در بدن هستند. استرس می تواند بر آنها تأثیر بگذارد، اما ممکن است بر اساس تعادل قند خون نیز تغییر کند. هم استرس و هم دیابت نوع 2 می توانند بر هورمون هایی تأثیر بگذارند که می توانند بر سلامت مو تأثیر بگذارند.

ارتباط دیابت و ریزش مو : اختلالات خود ایمنی

دیابت نوع 2 یک اختلال خود ایمنی نیست، اما افراد دیابتی که به بیماری های خود ایمنی نیز مبتلا هستند ممکن است بیشتر ذر معرض خطر ریزش مو قرار داشته باشند. به این دلیل که برخی از اختلالات خود ایمنی با ریزش مو مرتبط است. این نوع اختلالات عبارتند از آلوپسی آره آتا، که در آن سیستم ایمنی بدن به طور مستقیم به فولیکول های مو حمله می کند؛ همچنین بیماری تیروئیدیت هاشیموتو، یک وضعیت خود ایمنی کم کاری تیروئید است که در آن سیستم ایمنی بدن به غده تیروئید حمله می کند؛ از آنجا که بسیاری از جنبه ‌های عملکرد متابولیک بدن تحت تاثیر غده تیروئید  می باشد، در صورت عملکرد نادرست غده تیروئید، این مشکل می‌تواند به ناخن ‌ها آسیب برساند، یا باعث ریزش مو، خشکی پوست و بسیاری از علائم فیزیکی دیگر بشود.

درمان ریزش مو در افراد مبتلا به دیابت

در این بخش از مقاله به برخی از مهم ترین راهکارهای درمان ریزش مو در افراد مبتلا به دیابت اشاره کرده ایم. لطفا همچنان همراه ما باشید.

قند خون را مدیریت کنید

در مورد ارتباط دیابت و ریزش مو ، گفتیم که سطح بالای گلوگز خون یکی از عواملی است که در افراد دیابتی منجر به ریزش مو می شود. در ارتباط با درمان آن باید بگوییم، اولین قدم برای مقابله با ریزش مو در دیابت، اطمینان از مدیریت صحیح قند خون است. یک پزشک دیابت می تواند از طریق تنظیم یک رژیم غذایی مناسب و سبک زندگی خاص، همچنین تجویز دارو به شما کمک کند تا سطح قند خون را بهتر مدیریت کنید.

ارتباط دیابت و ریزش مو

پس از آن با اندازه گیری منظم سطح گلوکز خون خود بعد از غذا، می‌توانید متوجه شوید که مصرف برخی از غذاها چه تاثیری روی قند خون شما داشته است.

مصرف دارو

برخی از داروها وجود دارد که می تواند به رشد مجدد مو کمک کند. ناگفته نماند که برخی از این داروها معمولاً با عوارض جانبی بالقوه زیادی همراه است؛ اما اگر ریزش مو نگران کننده باشد، لازم است از پزشک خود بپرسید که آیا کاندیدای مصرف هر دارویی برای رشد مو هستید یا خیر؟! برخی از این گزینه ها عبارتند از :

  • اسپیرونولاکتون
  • فیناستراید

تغییر سبک زندگی

اگر به تشخیص پزشک، بالا بودن سطح قند خون یا استرس محرک ریزش مو باشد، علاوه بر رژیم غذایی، ورزش و دارو، تغییر در سبک زندگی نیز می تواند به درمان ریزش مو در افراد دیابتی کمک کند. انجام فعالیت های زیر می تواند به رشد نرمال و طبیعی موها کمک کند :

  • تنفس عمیق و مدیتیشن
  • مصرف آب و مایعات به میزان کافی
  • مصرف مکمل آهن یا بیوتین، با مشورت پزشک
  • خواب با کیفیت خوب
  • استفاده از محصولات بهداشتی و تقویتی موی مناسب

علاوه بر رعایت این موارد، شانه زدن، برس زدن، شستن و حالت دادن به موهای خود را با توجه بیشتر و مراقبت لازم انجام دهید.

کلام پایانی : آیا دیابت باعث ریزش مو می شود؟

در این مقاله به ذکر مطالبی برای پاسخ به این سوال پرداختیم که آیا دیابت باعث ریزش مو می شود؟ و اصلا ارتباط دیابت و ریزش مو چیست؟ بنابراین اگر متوجه شدید که موهایتان نازک ‌تر از همیشه به نظر می‌رسد یا دچار ریزش مو غیرطبیعی شدید، حتما به پزشک خود مراجعه کنید تا اقدامات لازم جهت تشخیص و درمان برای شما صورت گیرد. در کلینیک سلامت و دیابت کوروش کلیه ی خدمات مراقبتی و درمانی در حوزه ی دیابت و سایر بیماری های متابولیک ارائه شده است. جهت دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

از توجه و همراهی تا صمیمانه سپاسگزاریم.

تگ :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.