درمان یبوست با بیوفیدبک چگونه امکان پذیر است؟

از آنجایی که روش بیوفیدبک برای درمان طیف گسترده ای از اختلالات فیزیکی استفاده شده است، طبیعی است که تعجب کنید و این سوال بپرسید که آیا بیوفیدبک می تواند یبوست مزمن را هم درمان کند یا خیر؟! پاسخ این سوال مثبت است. بله درمان یبوست با بیوفیدبک امکان پذیر است. در این مقاله تا انتها با پزشکان کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه شوید تا از هر آنچه لازم است در مورد درمان یبوست مزمن به روش بیوفیدبک بدانید آگاه شوید.

در کلینیک سلامت و دیابت کوروش، درمان یبوست به روش بیوفیدبک به صورت کاملا تخصصی و توسط پزشکان و کارشناسان این مرکز انجام می شود. جهت دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

درمان یبوست با بیوفیدبک : بیوفیدبک چیست؟

یک تعریف کلی که می توانیم برای بیوفیدبک ارائه دهیم به این صورت است که، بیوفیدبک یعنی قرار دادن سنسور یا حسگرها در قسمت ‌های خاصی از بدن به منظور دریافت بازخورد از آن بخش ها با هدف دریافت اطلاعات در مورد نحوه عملکرد و وضعیت آن بخش ها. به عنوان مثال بسته به هدف درمان، بیوفیدبک مواردی مانند ضربان قلب، تنش عضلانی و میزان تعرق را اندازه گیری می کند؛ که پس از آن می توان با استفاده از نتایج به دست آمده تغییرات را در جهت بهبود شرایط ایجاد کرد.

درمان یبوست با بیوفیدبک

درمان یبوست با بیوفیدبک

همانطور که گفتیم، بیوفیدبک یک رویکرد رفتاری است که می‌توان با استفاده از آن، برخی از افراد مبتلا به یبوست مزمن شدید را درمان کرد. اما سوال این است که درمان یبوست با بیوفیدبک چگونه امکان پذیر است؟ برای دریافت پاسخ این سوال همچنان همراه ما باشید و ادامه ی مقاله را با دقت مطالعه کنید.

در حین اجابت مزاج، عضلات کف لگن و اسفنکتر خارجی مقعد باید همانطور که فرد به سمت پایین در حال نشستن است، شل شوند. بیوفیدبک می‌تواند در درمان افرادی که به طور غیرارادی این عضلات را منقبض می‌کنند (به جای شل کردن) مفید باشد.

برای این منظور، در روش درمان یبوست با بیوفیدبک ، از یک مانیتور بصری برای اندازه‌گیری فشار اسفنکتر خارجی مقعد در حین حرکت فرد به سمت پایین، استفاده می‌شود. پس از آن مانیتورینگ فعالیت های عضلانی انجام می شود و از فرد خواسته می‌شود تا پاسخ‌ های خود را از طریق آزمون و خطا تغییر دهد.

به این ترتیب، اگر فرد دچار یبوست مزمن و شدید باشد در حالی که از اجابت مزاج دیسینرژیک رنج می برید، بیوفیدبک ممکن است یک گزینه درمانی مناسب برای او باشد. اجابت مزاج دیسینرژیک وضعیتی است که اعصاب و ماهیچه های کف لگن (بخشی از بدن که از اندام های زیر شکم پشتیبانی می کند) را درگیر می کند. هنگامی که فردی از اجابت مزاج دیسینرژیک رنج می‌برد، عضلات کف لگن و مقعد آنطور که باید در طول اجابت مزاج شل شوند، نه تنها شل نمی شوند، بلکه منقبض می شوند.

نحوه درمان یبوست مزمن با بیوفیدبک

بیوفیدبک برای درمان اجابت مزاج دیسینرژیک شامل آموزش مجدد عضلات کف لگن است. اگرچه این روش بدون درد است، اما مطمئناً قدری ناخوشایند است؛ به این دلیل که حسگرهای کوچک در مقعد وارد می شوند، در حالی که سنسورهای دیگر ممکن است در داخل واژن (در خانم ها) یا روی شکم شما قرار گیرند. سپس از فرد خواسته می‌شود در حالتی قرار گیرد که گویی مدفوع می‌کند. با انجام این کار، یک نمایش گرافیکی از تنش عضلانی فرد روی یک صفحه نمایش نشان داده می شود. این بازخورد برای فرد این امکان را فراهم می کند تا نحوه واکنش عضلات خود را تغییر دهد و یاد بگیرد زمانی که حرکت روده شروع می شود، به طور آگاهانه عضلات این ناحیه را شل کند.

نتایج تحقیقات به دست آمده نشان می دهد که بیوفیدبک می تواند برای افرادی که اختلال عملکرد کف لگن برای آن ها در ایجاد یبوست مزمن تشخیص داده شده است، نیز مفید باشد.

کلام پایانی : درمان یبوست با بیوفیدبک

در این مقاله به معرفی روش بیوفیدبک پرداختیم و گفتیم درمان یبوست با بیوفیدبک چگونه انجام می شود. حقیقتی که وجود دارد این است که در زندگی واقعی، بسیاری از بیماران در برابر ایده این روش درمان بسیار مقاوم هستند و چندان مایل به درمان یبوست مزمن به روش بیوفیدبک نیستند. اگرچه برخی تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان داده است، بیمارانی که برای یبوست تحت بیوفیدبک قرار گرفته اند از نتایج درمان رضایت کامل داشته اند.

تگ :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.