علائم شقاق چیست؟

  شقاق مقعدی به پارگی پوست اطراف مقعد گفته می‌شود. این یک علت رایج درد شکمی و خونریزی روده، به ویژه در هنگام  مدفوع است. شقاق می تواند به طور ناگهانی یا به تدریج رخ دهد و همچنین ممکن است به سرعت یا به آهستگی بهبود یابند. علت اصلی شقاق شکمی معمولاً  می‌تواند به علت تغییرات در رژیم غذایی، تولید مدفوع سفت و سخت، تغییرات هورمونی، و یا زایمان در زنان ایجاد شود. در این مقاله، به بررسی علائم و عوارض شقاق شکمی می‌پردازیم. هدف ما در اینجا، آشنایی با نشانه‌هایی است که ممکن است در افرادی که با شقاق شکمی مواجه هستند، ظاهر شود. سپس راهکارهای درمانی و مدیریتی را بررسی می‌کنیم. از اهمیت این مقاله این است که با ارائه اطلاعات کامل و صحیح درباره علائم شقاق شکمی، به افراد کمک می‌کند تا متوجه شوند که آیا علائمی که دارند ممکن است ناشی از شقاق شکمی باشد و آیا به پزشک مراجعه کنند یا خیر. همچنین، افرادی که در ارائه مراقبت بهداشتی فعالیت می‌کنند، می‌توانند اطلاعات به روز و کاربردی را برای بهبود درمان و مدیریت بیماران با شقاق مقعدی استفاده کنند. لطفا تا انتهای این مقاله با پزشکان کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه شوید.  

آیا شقاق مقعدی رایج است؟

شقاق مقعد به خصوص در نوزادان و افراد باردار بسیار شایع است. حدود نیمی از افرادی که شقاق مقعدی دارند قبل از 40 سالگی به این شقاق مبتلا می شوند. شقاق-مقعدی  

علائم و علل شقاق

شایع ترین علائم عبارتند از:
 • درد شدید هنگام مدفوع
 • سوزش یا خارش همراه با مدفوع.
 • خون تازه و قرمز در مدفوع شما
برخی از افراد ممکن است این موارد را نیز داشته باشند:
 • اسپاسم عضلات مقعد.
 • یک توده روی پوست نزدیک محل پارگی.
 

شقاق مقعدی چه حسی دارد؟

اکثر مردم - اما نه همه - با شقاق مقعدی احساس درد می کنند. آنها بیشتر آن را هنگام مدفوع احساس می کنند، اما می تواند چند دقیقه تا چند ساعت بعد از آن ادامه داشته باشد. بیماران آن را تیز، پارگی، بریدن یا سوزاندن توصیف می کنند. برخی از افراد متوجه می شوند که درد به باسن، بالای ران یا پایین کمر آنها می رسد.     شقاق-مقعدی

چگونه بفهمم هموروئید یا شقاق مقعدی دارم؟

هموروئید و شقاق مقعد علائم و علل مشابهی دارند و به راحتی می توان یکی را با دیگری اشتباه گرفت. هر دو ممکن است زمانی اتفاق بیفتند که برای مدفوع کردن زور می‌زنید و هر دو می‌توانند باعث خونریزی مقعد، درد مقعد و خارش مقعد شوند. در حالی که هموروئید شایع تر است، شقاق مقعدی بیشتر علت درد مقعدی است. هموروئید همیشه باعث درد نمی شود، اما 90 درصد شقاق ها باعث درد می شوند. با این حال، درد ناشی از شقاق معمولاً در قسمت‌هایی رخ می‌دهد، در حالی که درد هموروئید می‌تواند ثابت باشد.  

علت اصلی شقاق مقعدی چیست؟

ضربه - مانند کشش و زور زدن - باعث پارگی پوشش مقعد می شود. اما شرایط از قبل موجود، نیز می تواند نقش داشته باشد. این مربوط به آناتومی مقعد شما  است. در انتهای مقعد، جایی که به بیرون باز می شود، پوست بیشتر شبیه پوست بیرونی بدن شما است. اما در قسمت فوقانی، جایی که معمولاً شقاق ایجاد می‌شود، مقعد با همان مخاط نرمی که بقیه روده بزرگ شما وجود دارد پوشیده شده است. این پوشش مخاطی نازک‌تر و ظریف‌تر از پوست معمولی است و باعث می‌شود پاره شدن آن آسان‌تر شود. این امر به ویژه در مورد نوزادانی که اغلب دچار شقاق مقعدی می شوند صادق است. همچنین ممکن است در اثر آسیب یا بیماری ملتهب شود. التهاب طولانی مدت (مزمن) می تواند بافت ها را ضعیف کند. مقعد شما توسط دو عضله دایره ای احاطه شده است که به کنترل حرکات روده شما (اسفنکترهای مقعدی) کمک می کنند. اگر این ماهیچه‌ها خیلی سفت باشند، می‌توانند به پوشش مقعدی تنش اضافه کنند و پارگی آن را آسان‌تر کرده و حتی جریان خون را به بافت‌ها کاهش دهند.   علل اولیه شقاق مقعدی عبارتند از:
 • یبوست مزمن و زور زدن برای مدفوع.
 • سندرم مدفوع انسدادی
 • دیسکزی نوزاد.
 • اسهال مزمن.
 • زایمان.
شرایط دیگری که ممکن است باعث ایجاد شقاق مقعدی شود عبارتند از:
 • جراحی قبلی
 • عفونت های مقاربتی(عفونت‌های منتقل شونده جنسی)
 • بیماری التهابی روده
 • سرطان مقعد
 • سل
 • آبله نوزاد
 

عوارض احتمالی شقاق مقعدی چیست؟

بسیاری از شقاق مقعدی خود به خود در عرض چند هفته بهبود می یابند، اما در صورت عدم بهبودی ممکن است باعث ایجاد عوارض شود که به آنها شقاق مقعدی مزمن گفته می‌شود و زخمی پایدار بر جای می گذارند. درد و انقباض عضلانی می تواند باعث سفت شدن عضلات مقعد و اسپاسم شود. تنش عضلانی و اسپاسم مقعد، شقاق را از هم جدا می کند و جریان خون را به بافت ها کاهش می دهد. این باعث می‌شود که بهبود آن سخت‌تر و همچنین دردناک‌تر شود و باعث تنش بیشتر شود. اگر شقاق مقعدی به مدت طولانی بدون بهبودی ادامه یابد، می تواند منجر به عوارض بیشتری شود، مانند تنگی مقعد شود  که تنگی مجرای مقعد می تواند مدفوع را سخت تر کند.  

شقاق مقعد چگونه تشخیص داده می شود؟

یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی از شما در مورد علائم درد شما می پرسد، سپس سعی کنید شکاف را ببینید. در حالی که به آرامی باسن شما را از هم جدا می کنند، روی شکم یا پهلو دراز می کشید. اگر این خیلی دردناک است، آنها مجبور نیستند جلوتر بروند. آنها می توانند با خیال راحت فرض کنند که شما شقاق مقعدی دارید. آنها ممکن است به آرامی یک انگشت دستکش روغن کاری شده را وارد کنند تا مقعد شما را باز کند و متوجه هرگونه حساسیت یا اسپاسم عضلانی شود.  

آیا شقاق مقعدی خود به خود از بین می رود؟

بیشتر شکاف های شکمی به طور خودبخود بهبود می‌یابند. ممکن است نیازی به درمان خاصی نداشته باشند و فقط نیاز به خود مراقبتی داشته باشند.  یا ممکن است فقط به یک کرم تجویزی برای تسکین موقت درد مانند لیدوکائین نیاز داشته باشید. اما اگر شقاق شما پس از چند هفته بهبود نیافته است، نیاز به درمان دارد.  

شقاق مقعد معمولا چقدر طول می کشد؟

بیشتر شقاق های مقعدی در عرض چند روز تا چند هفته بهبود می یابند. شقاق مزمن مقعد بیش از هشت هفته طول می کشد. اگر در حال درمان شقاق مزمن مقعدی هستید، ممکن است شش تا ۱۲ هفته دیگر طول بکشد تا درمان اثر کند و شقاق در نهایت بهبود یابد.

درمان شقاق مقعدی

هنگامی که شقاق مزمن مقعدی دارید، که بیش از هشت هفته طول کشیده است، درمان پزشکی بر شل کردن عضلات مقعدی که کانال مقعد شما را احاطه کرده اند تمرکز می کند. این کار باید امکان بسته شدن شکاف را فراهم کند و به بازسازی جریان خون به بافت‌ها کمک کند. در کلینیک سلامت و دیابت کوروش درمان شقاق مقعدی با استفاده از لیزر تراپی انجام می شود.  

درمان دارویی شقاق مقعدی

پماد نیتروگلیسیرین. نیتروگلیسیرین یک گشادکننده عروق است، دارویی که باعث انبساط عروق خونی شما می شود وبه عنوان کرم استفاده می شود، می تواند جریان خون را بازگرداند و می تواند به شل شدن اسفنکتر مقعد شما کمک کند. با این حال، می تواند باعث سردرد شود و برخی افراد به همین دلیل مجبور به قطع آن هستند. بوتاکس به عنوان آخرین راه حل، تزریق بوتاکس به عضله اسفنکتر مقعدی می تواند به آرامش آن کمک کند. بوتاکس شل کننده عضلات است. اثرات آن حدود سه ماه باقی می ماند و به شقاق شما زمان می دهد تا بهبود یابد.

عمل جراحی

اگر شقاق مقعدی شما با دارو بهبود نمی‌یابد، یا بعد از بهبودی دوباره تکرار شود،  ممکن است نیاز به یک فرایند پزشکی کوچک برای قطع چرخه باشد. داروها برای شقاق مزمن مقعد نتایج متفاوتی دارند، اما در صورت نیاز به عمل جراحی، نرخ موفقیت آن حدود 90 درصد است این فرایند با نام داخلی سفینکتروتومی شناخته می‌شود. در حین خواب تحت بیهوشی، یک جراح برش کوچکی در عضله سفینکتر شکمی شما انجام می‌دهد تا تنش را به طور دائمی کاهش دهد. بعد از بیدار شدن، می‌توانید همان روز به خانه برگردید.  

برای جلوگیری از شقاق مقعدی چه کنیم؟

اگر یک بیماری مزمن دارید که مقعد شما را تحت تاثیر قرار می دهد، خواه یک بیماری، مشکل در مدفوع یا درد غیر قابل توضیح باشد، در مورد آن میتوانید به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید. درمان زودتر این شرایط می تواند از بروز عوارضی مانند شقاق مقعدی یا بازگشت آن جلوگیری کند. برای منظم ماندن و جلوگیری از یبوست قبل از تبدیل شدن به یک مشکل پزشکی، این نکات را دنبال کنید. برای پیشگیری از شکاف شکمی، می‌توانید از راه‌های زیر استفاده کنید:

1. حفظ رژیم غذایی سالم:

مصرف مواد غذایی حاوی فیبر بالا مانند میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل و میوه‌های خشک می‌تواند در حفظ سلامت روده و جلوگیری از یبوست مفید باشد.

2. مصرف مایعات کافی:

مطمئن شوید که روزانه مقدار کافی آب یا مایعات دیگر مانند آبمیوه‌ها و نوشیدنی‌های گرم مصرف می‌کنید. این کمک می‌کند تا مدفوع شما نرم شود و خرابی روده جلوگیری شود.

3. فعالیت بدنی منظم:

ورزش و فعالیت بدنی منظم به بهبود عملکرد روده و جلوگیری از یبوست کمک می‌کند. همچنین، ورزش‌هایی مانند پیاده‌روی، شنا و یوگا می‌توانند به آرام کردن و رفع تنش عضلات شکمی کمک کنند.

4. اجتناب از فشار زیاد بر روی مدفوع:

تلاش برای فشار دادن و خم شدن زیاد هنگام دفع مدفوع می‌تواند باعث ایجاد شغاغ مقعدی شود. تلاش کنید به طور طبیعی و بدون فشار زیاد مدفوع خود را دفع کنید.

5. استفاده از توالت به موقع:

بیشترین نیاز به دفع مدفوع را احساس کردید، بلافاصله به توالت بروید. تاخیر در دفع مدفوع می‌تواند باعث خشک شدن آن و مشکلات در دفع آن شود.  

آیا هنگام زندگی با شقاق مقعدی باید رژیم غذایی خود را تنظیم کنم؟

تغییراتی در رژیم غذایی شما می‌تواند به بهبود شکاف شکمی کمک کند: 1. مصرف بیشتر آب: مصرف مقدار کافی آب می‌تواند به نرم شدن مدفوع و کاهش تنش در منطقه شکاف شکمی کمک کند. هدف باید مصرف حداقل 8 لیوان آب در روز باشد. 2. مصرف میوه‌ها و سبزیجات تازه: مصرف بیشتر میوه‌ها و سبزیجات تازه، به ویژه آنهایی که حاوی فیبر هستند، می‌تواند به بهبود هضم و نرم شدن مدفوع کمک کند. 3. اجتناب از خوردن غذاهای تند مواد تند و آجیل: برخی از مواد تند می‌توانند شقاق مقعدی را تشدید کنند و باعث تحریک منطقه شکاف شکمی شود. بهتر است در این دوره از مواد تند و آجیل‌ها اجتناب کنید.   کلام پایانی شقاق مقعدی شایع است و به طور معمول خطرناک نیست، اما می‌تواند بسیار دردناک باشد. اکثر شقاق های مقعدی با کمی مراقبت از خود طی چند روز تا چند هفته بهبود می یابند. اما برخی از شقاق های مقعدی پیچیده تر هستند و ممکن است در برابر بهبود مقاومت کنند. اگر شقاق مزمن دارید، در جستجوی درمان پزشکی تردید نکنید. همچنین، همیشه مهم است که با پزشک خود مشورت کنید. پزشک متخصص ممکن است توصیه‌های خاصی برای شما داشته باشد که بر اساس وضعیت شما و عوارض خاصی که دارید، مناسب باشد. برای یافتن بهترین راه برای درمان بیماری شقاق مقعدی خود، با کلینیک کوروش تماس بگیرید: ۰۳۱-۳۶۶۴۳۴۴۴-۵
تگ :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.