با زخم پای دیابتی آشنا شوید

شما تا چه حد در مورد بیماری دیابت آگهی دارید؟ آیا تا کنون در میان آشنایان و یا بستگان خود با فرد دیابتی برخورد کرده اید؟ بیماری دیابت یکی از انواع بیماری های متابولیک است که عوارض زیادی برای آن وجود دارد که یکی از آن ها ابتلا به پای دیابتی است. بیماری دیابت دارای نوع یک و نوع دو می باشد. آیا مایلید تا به کسب اطلاعات بیشتری در مورد زخم پای دیابتی بپردازید؟ پس تا پایان این مقاله با تیم پزشکی کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه شوید.

بیشتر بخوانید : درمان دیابت نوع یک

قبل از اینکه شما را با یکی از عوارض بیماری دیابت که همان زخم پای دیابتی است آشنا کنیم، اندکی در مورد بیماری دیابت مطالبی را برایتان عنوان می کنیم.

با بیماری دیابت آشنا شوید

همانطور که گفته شد، بیماری دیابت یک نوع بیماری است که بر اثر اختلالات متابولیک در بدن افراد به وجود می آید و دو نوع دیابت نوع یک و نوع دو وجود دارد. در دیابت نوع یک بدن قادر به تولید انسولیننیست و در دیابت نوع دو سلول های بدن فرد مبتلا به انسولین تولید شده در بدن او مقاوم شده است.

زخم پای دیابتی

آیا می دانید نشانه های بیماری دیابت چیست؟

نشانه های ابتلابه بیماری دیابت در هر دو نوع دیابت نو یک و نوع دو یکی است، اما در دیابت نوع یک این نشانه ها شدت بیشتری پیدا می کند. این نشانه ها عبارتند از :

  • تشنگی مفرط و خشکی دهان
  • تکرر ادرار
  • از دست رفتن و نبود انرژی لازم در بدن فرد

همانطور که گفته شد بیماری دیابت دارای عوارض مختلفی می باشد که برخی از این عوارض کوتاه مدت و برخی دیگر بلند مدت هستند. زخم پای دیابتی از عوارض بلند مدت بیماری دیابت است. در ادامه با ما همراه شوید تا در مورد زخم پای دیابتی مطالب مفید و البته مهمی را برای شما عنوان کنیم.

زخم پای دیابتی چیست؟

زخم پای دیابتی یکی از رایج ترین عوارض در بیماران مبتلا به دیابت است که قند خون آن ها کنترل نشده است. زخم پای دیابتی معمولا نتیجه ی عدم کنترل صحیح گلیسمی، نوروپاتی دیابتی و بیماری های عروقی محیطی و یا عدم مراقبت صحیح از پا می باشد.

زخم پای دیابتی همچنین منجر به کورک استخوانی و در نتیجه قطع عضو پا یا آمپوتاسیون می شود. زخم پایدیابتی معمولا در محلی از پا ایجاد می شود که مستعد تروما است و بیمار را با با احساس فشار شدید ی مواجه می کند.

در کل، آموزش دادن بیمار برای خود مراقبتی و آگاهی از عوارض بیماری دیابت می توان عوارض آن را به طرز چشمگیری کاهش داد. اما بیماران دیابتی باید بدانند که زخم پای دیابتی یکی ازعوارض رایج در بیماران مبتلا به دیابت است و طبق آمار به دست آمده از انجمن پزشکی آمریکا، حدود 15 درصد از افراد مبتلا به دیابت به زخم پای دیابنی مبتلا می شوند.

زخم پای دیابتی

کاری که بیماران می کنند این است که آن ها باید به موقع این عارضه را در پای خود شناسایی کنند و هر چه زودتر برای درمان آن و جلوگیری از پیشرفت آن اقدام کنند تا زخم بدتر و بدتر نشود.

زخمهای دیابتی در زیر انگشتان پا و در کف پا اتفاق می افتد و لایه های زیرین را در معرض عفونت قرار می دهد. این نوع زخم ها در بیماران دیابتی شایع است زیرا در بیماران دیابتی اغلب قند خون بالا است  و گردش خون آن ها ضعیف شده و باعث آسیب به اعصاب پا می شود. وقتی گردش خون در عضوی از بدن کاهش پیدا می کند، آن عضو به مرور زمان به یک عضو مرده تبدیل می شود، به خصوص اگر زخم کوچکی در پا وجود داشته باشد، در اثر گردش خون ضعیف، آن اندام دیگر قادر به ترمیم خود نیست و بعد از مدتی که زخم شدت بگیرید، باید آن عضو را قطع کرد.

زخم پای دیابتی در مردان بیشتر از زنان شایع است و معمولا در سنین 40 تا 50 سالگی اتفاق می افتد.

علائم ابتلا به زخم پای دیابتی

افراد مبتلا به دیابت باید بدانند که هر چه زخم پای دیابتی زودتر تشخیص داده شود، درمان آن بهتر و نتیجه بخش تر خواهد بود و دچار عفونت شدید که منجر به آسیب به استخوان می شود، نخواهد شد. در این بخش ما برخی از شایع ترین علائم ابتلا به دیابت را برای شما ذکرکرده ایم.

  • تورم غیر معمول
  • تحریک پوست
  • قرمزی
  • درد
  • احساس بی حسی در پا

از توجه و همراهی شما تا پایان این مقاله بسیار ممنون و سپاسگزاریم.

تگ :
دیابت,زخم پای دیابتی,عوارض دیابت

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.