با این تمرینات، نوروپاتی دیابتی را کنترل کنید.

ورزش بهترین راه برای داشتن یک زندگی سالم با دیابت است. تمرینات ورزشی برای تقویت سلامت قلبی و عروقی، کاهش سطح چربی بدن و مدیریت بهتر قند خون بسیار مهم است. اگر دچار نورپاتی یا آسیب های عصبی دیابتی هستید با یک سری ورزش نوروپاتی دیابتی که در این مطلب توضیح خواهیم داد این بیماری را به راحتی مدیریت کنید.

4 تمرین برای افراد مبتلا به نوروپاتی دیابتی

برخی از اثرات نوروپاتی شامل ضعف عضلانی، بی حسی، سوزن سوزن شدن، درد و از دست دادن تعادل بدن است. برای به حداقل رساندن اثرات نوروپاتی یک سری تمرین های ورزشی مورد تایید متخصصان پزشکی است. تمریناتی که در زیر به آن ها اشاره کرده ایم برای مدیریت نوروپاتی در اولویت قرار دارند. بهتر است این ورزش ها را با دقت کافی انجام داده تا از خطرات احتمالی ورزش ها پیشگیری شود.

1- تمرینات هوازی

تمرینات هوازی در بهبود سلامت عروق در مبتلایان به دیابت نوع 2 بسیار موثر است. ورزش های هوازی سلامت رگ های خونی را در افرادی که دچار نوروپاتی دیابتی هستند بهبود می بخشد. ورزش های هوازی همچنین به کاهش قند خون و کلسترول خون کمک کرده و جریان خون بیشتری به دست ها و پاها رسانده و به سلامت اعصاب کمک می کند.

برای تقویت جریان خون فعالیت های ملایم و کم فشار مانند شنا، دوچرخه سواری و پیاده روی کنید. برای نتیجه بهتر، تمرینات هوازی را پنج بار در هفته و به مدت 30 دقیقه در روز تکرار کنید.

ورزش برای دیابت

2- ورزش های قدرتی نشسته

عضلات با انسولین و سلامتی عروق بدن ارتباطی تنگاتنگ دارند. عضلات به عنوان نوعی کوره سوزاننده قند عمل کرده و به این ترتیب برای کمک به رگ های خونی، خون را از قلب پمپاژ می کند. تمرینات قدرتی مانند وزنه برداری ایستاده برای کمک به انجام این فرایند بسیار عالی است. ولی اگر توانایی ایستادن بر روی پاهای خود را ندارید، تمرینات قدرتی را در حالت نشسته انجام دهید.

برای کنترل نوروپاتی دیابتی با ورزش های قدرتی نشسته می توانید روی صندلی نشسته و تمرینات قدرتی را با وزنه و یا با دستگاه های ورزشی انجام دهید. تمرینات قدرتی حداقل دو بار در هفته توصیه می شود.

3- ورزش های حفظ تعادل

نوروپاتی ناشی از دیابت با آسیب رساندن به عملکرد شبکه عصبی بدن و آسیب های حسی در پاها خطر افتادن و زمین خوردن را تا حد زیادی افزایش می دهد. تقویت عضلات و ماهیچه های پا جهت نگه داشتن افراد مبتلا به نوروپاتی دیابتی روی پاهایشان بسیار موثر است.

سعی کنید تمرینات تعادل و تثبیت را با هم ادغام کنید. تمرینات تقویت پا از جمله نگه داشتن پا روی دیوار یا یک جسم سنگین را جهت ایجاد تعادل انجام دهید. قدم زدن بر روی پاشنه پا و همچنین انگشت پا نیز به تقویت عضلات پا کمک می کند. برای تمرینات حفظ تعادل از یک صندلی نیز می توان کمک گرفته و پاها را حرکت دهید.

4- تمرینات مراقبه ای

ورزش هایی از جمله یوگا، تای چی و تمرین های مراقبه برای تقویت سیستم عصبی در بیماران مبتلا به نوروپاتی دیابتی بسیار موثر است. یوگا در مدیریت انواع اختلالات عصبی، از جمله بیماری های عصبی مرتبط با دیابت بسیار موثر است. یوگا در کاهش استرس، فشار خون و التهاب بسیار مفید است و از پیشرفت نوروپاتی مربوط به دیابت پیشگیری می کند.

تمرینات مراقبه ای در مقایسه با دوچرخه سواری و ورزش های قدرتی تاثیر به سزایی دارد و می تواند باعث پمپاژ قلب شود و همچنین عضله بسازد. روش انتخاب ذهن و بدن خود را به روشی انجام دهید که نیازهای شما را برآورده سازد. به عنوان مثال یک کلاس یوگای آرام سازی را به عنوان روشی برای بهبودی پس از یک فشار شدید یا تمرین قلبی انتخاب کنید.

تمرینات نوروپاتی دیابتی

در هنگام انجام تمرینات دقت شود:

در هنگام تمرینات و ورزش های مخصوص نوروپاتی دیابتی اطمینان حاصل کنید که کفش شما برای تمرین مناسب است. اگر در پای خود احساس سوزش یا درد داشتید، ممکن است تاول یا زخم در حال شکل گیری باشد. هر روز وضعیت پاها را چک کنید تا دچار زخم و یا تاول نشوید. جوراب های تمیزی بپوشید که مناسب ورزش است. از ایجاد زخم پیشگیری کنید زیرا اگر زخم ایجاد شود، درمان آن چالش برانگیز خواهد بود.

نتیجه گیری

اگر نوروپاتی دیابتی دارید و تصمیم دارید برای بهبود آن ورزش را شروع کنید، حتما قبل از هرکاری با پزشک خود مشورت کنید و مطمئن شوید ورزش برای شما مضر نیست. قابلیت ها و محدودیت های شما بستگی به شدت نوروپاتی دیابتی و تاثیر آن بر حرکات دارد. مشاوران ما در کلینیک تخصصی سلامت و دیابت کوروش مشتاقانه آماده آموزش ورزش های نوروپاتی دیابتی و راهنمایی شما در این زمینه هستند. همین حالا با پر کردن فرم مشاوره موجود در سایت از مشاوره ما در زمینه تمرینات نوروپاتی دیابتی استفاده کنید.

منابع:

  1. وب سایت everydayhealth
تگ :
تمرینات نوروپاتی دیابتی,نوروپاتی دیابتی,ورزش برای دیابت,ورزش دیابتی,ورزش نوروپاتی,ورزش نوروپاتی دیابتی

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.