برنامه غذایی برای نارسایی کلیه

رژیم غذایی در این بیماران با توجه به اینکه بیمار در کدام مرحله از بیماری قرار دارد متفاوت است و باید میزان پروتئین و هم چنین سدیم، پتاسیم و فسفر رژیم غذایی این بیماران تحت نظر مشاور تغذیه باشد. مطالبی که در ادامه مطالعه می کنید برگرفته از صحبت های آقای امینی مشاور تغذیه در کلینیک کوروش می باشد.

بیماری مزمن کلیه

بیماری که در اثر تخریب پیش رونده و برگشت ناپذیر تعداد و عملکرد واحدهای سازنده کلیه است. از جمله عوامل مهم در ایجاد این بیماری می توان به دیابت، فشارخون و کلیه پلی کیستیک اشاره کرد. در این بیماری علاوه بر سدیم و پروتئین نیاز به کنترل پتاسیم و فسفر نیز می باشد.

تغذیه مرحله 1 و 2 بیماری (CKD1, CKD2)

محدودیت سدیم و پروتئین دریافتی

موادغذایی حاوی سدیم بالا

کنسروها، گوشت های فرآوری شده مثل سوسیس و کالباس، سس گوجه فرنگی، رب گوجه فرنگی، مغزیحات نمک سود شده، خیارشور، پنیرها، زیتون شور پنیر صبحانه حاوی سدیم بالایی می باشد. سعی کنید 24 ساعت قبل آن را در آب قرار دهید تا نمک آن کاهش پیدا کند. پروتئین مصرفی در هر شخص متفاوت می باشد اما باید سعی کنید با توجه به نظر متخصص تغذیه مصرف خود را مدیریت کنید. در این بیماران به دلیل محدودیت پروتئین دریافتی باید 50% از میزان مجاز پروتئین با کیفیت بالا مثل تخم مرغ باشد.

موادغذایی حاوی فسفر بالا

لبنیات، غلات و نان های سبوس دار، نوشابه های کولا، ماهی ساردین، مغزها و حبوبات البته خیساندن حبوبات و دور ریختن آب آنها به ویژه بعد از جوشیدن سبب کاهش فسفر موجود در آن می شود. این بیماران بهتر است نان های سفید را جایگزین نان های سبوس دار کنند. موادغذایی که در گروه سبزی ها و میوه ها قرار دارند حاوی پتاسیم می باشند که در بعضی از بیماران به دلیل مصرف برخی داروها نیاز به محدودیت نیست. اما حتما باید زیر نظر پزشک و متخصص تغذیه این کار صورت گیرد. مواد غذایی برای نارسایی کلیه

میوه های حاوی پتاسیم بالا

پرتقال، انار، زردآلو، شلیل، طالبی، گرمک، کیوی، خربزه، گلابی، موز، خرما، انجیر خشک و برگه زردآلو بیمار بیشتر از یک واحد مجاز نیست که از میوه های با پتاسیم بالا در روز مصرف کند.

سبزی های دارای پتاسیم بالا

اسفناج، کرفس، قارچ، بامیه، گوجه فرنگی، سیب زمینی، کلم بروکسل، چغندر و فلفل تند بیمار بیشتر از یک واحد مجاز نیست که از سبزی های با پتاسیم بالا در روز مصرف کند.
تگ :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.