از آنجا که بیماری دیابت کلا باعث تغییر سبک زندگی فرد مبتلا می شود و ممکن است زندگی زوجین را نیز تحت تاثیر قرار دهد، برای افراد زیادی این سوال پیش می آید که دو واژه ی دیابت و ازدواج در کنار یکدیگر قرار می گیرد و آیا فرد مبتلا به دیابت می تواند ازدواج کند؟ پاسخ این سوال مثبت است و افراد دیابتی هم می توانند ازدواج کنند، اما حقیقت این است که دیابت ممکن است زندگی را برای زوجین اندکی سخت کند. بنابراین ما در این مقاله نکاتی را ذکر کرده ایم که لازم است افراد دیابتی در زندگی مشترک این نکات را رعایت کنند تا با مشکلات جدی در ارتباط با دیابت مواجه نشوند. پس با تیم پزشکی کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه شوید.

بیشتر بدانید :

تاثیر دخانیات و الکل در افراد دیابتی و مشکلات قلبی

آیا دیابت باعث افسردگی می شود؟

 دیابت و روزه داری

دیابت و ازدواج

دیابت و ازدواج : تاثیر دیابت بر زندگی مشترک

دیابت، زندگی را برای افراد دیابتی و همچنین همسر و شریک زندگیشان تغییر می دهد. دیابت که در اثر بالا رفتن سطح گلوکز خون به دلیل عدم توانایی بدن در تولید انسولین کافی یا استفاده موثر از آن به وجود می آید، می تواند عواقب جدی برای سلامتی فرد، مانند حمله قلبی ، سکته مغزی ، نارسایی کلیه ، کاهش بینایی و آسیب های عصبی داشته باشد که آسیب های عصبی می تواند منجر به بی حسی در بدن فرد شود. گاهی اگر به زخم هایی که روی پای بیمار به وجود می آید توجه نشود و زخم ها بهبود نیابد، احتمالاً منجر به قطع عضو خواهد شد.

بنابراین فردی که به دیابت مبتلا می شود در ابتدا می آموزد که تنظیم قند خون به صورت روزانه بسیار مهم است که این امر مهم مستلزم تغییر در رژیم غذائی و تغییر سبک زندگی می شود.

دیابت همچنین با یکسری مشکلات جنسی نیز همراه است، مانند اختلال نعوظ در مردان و فشار خون بالا و افزایش وزن ناشی از انسولین درمانی و اختلالاتی در ترشح مایع واژینال در خانم ها و … که همه اینها می تواند در صمیمیت جنسی تاثیرگذار باشد.

به این ترتیب مدیریت مشکلات جنسی در زوجین به همان اندازه مهم است که تغییر در رژیم غذائی و رعایت الزامات ورزشی مهم است. پس در مورد ازدواج و دیابت ، افراد با وجود بیماری دیابت برای اینکه بتوانند با یکدیگر ازدواج کنند و یا در کنار یکدیگر  ب زندگی زناشوئی ادامه دهند باید نکات مهمی را رعایت کنند. در ادامه به ذکر این نکات پرداخته ایم.

دیابت و ازدواج

نکاتی که افراد دیابتی در زندگی زاناشوئی باید رعایت کنند

زوجین باید درباره ی بیماری دیابت و مشکلاتی که ممکن است فرد با آن روبرو شود با یکدیگر صحبت کنند. مواردی که برای آن ها اضطراب آور است را با همسر خود مطرح کنند. همچنین اگر دارای فرزند هستند، اطلاعات لازم در مورد بیماری دیابت را در اختیار فرزندان خود قرار داده و آن ها را از دلیل مصرف انسولین و تغییر رژیم غذایی خود آگاه سازند.

همسران باید در مورد مدیریت دیابت آموزش ببینند. یک روش بسیار خوب این است که آن ها در مورد دیابت با همدیگر مطالعه کنند و هر دو برای مدیریت بیماری اطلاعا لازم را کسب کنند. اگر فقط همسر شما مبتلا به دیابت است، با او ابراز همبستگی کنید و به صورت یک تیم برای کنترل بیماری با یکدیگر هماهنگ شوید.

فرد دیابتی و همسر وی باید اهداف خود را تعیین کرده و مشکلات را با یکدیگر حل کنند. تحقیقات نشان می دهد اگر زوجین اهداف كوچكی را تعیین كنند ، موانع را شناسایی كرده و هنگام بروز مشكلات ، با مشورت پزشک آن ها را برطرف می کنند، موفق تر خواهند بود.

فرد دیابتی باید توسط همسر خود مورد حمایت و پشتیبانی قرار بگیرد، به علاوه همسرش باید او را تشویق به انجام هر آنچه لازم است نماید. همچنین آن ها باید در مورد نیازهایشان با یکدیگر صحبت کنند. به این ترتیب هر دوی آن ها می توانند با انگیزه های بیشتر برای برآورده ساختن نیازهای یکدیگر در حد توان خود تلاش کنند تا بتوانند زندگی ایده آلی در کنار یکدیگر داشته باشند.