تاثیر دخانیات و الکل در افراد دیابتی و مشکلات قلبی

اینکه سیگار کشیدن برای بدن ضرر دارد امری بدیهی است و همیشه و در همه جا بیان شده است، اما مسئله ای که در اینجا مطرح است این است که سیگار کشیدن میتواند بسیار خطرناکتر باشد اگر شما مبتلا به دیابت باشد. با کلینیک کوروش همراه باشید تا شما را با تاثیر دخانیات و الکل در افراد دیابتی آشنا کنیم. تاثیر دخانیات و الکل در افراد دیابتی

تاثیر دخانیات و الکل در افراد دارای دیابت

جدیدا اثبات شده است که سیگار کشیدن یک عامل مستقل و خطرناک برای افراد دیابتی است و در بین افراد دیابتی عوارضی دوچندان به همراه دارد. عوارض دیابت در حال حاضر بیماری های قلبی ، سکته مغزی و مشکلات گردش خون است که سیگار کشیدن خطر ابتلا به همه این موارد را افزایش میدهد. در بعضی موارد، سیگار کشیدن می تواند احتمال ابتلا به این شرایط را دو برابر کرده و همچنین احتمال ابتلا به مشکلات کلیوی و اختلال نعوظ را دو بیشتر کند. برای افراد با دیابت نوع 2، علت اصلی مرگ و میر بیماری قلبی عروقی است. همچنین شایان ذکر است که مصرف الکل زیاد ممکن است باعث التهاب مزمن لوزالمعده (پانکراس) شود، که همین امر می تواند توانایی ترشح انسولین را مختل کرده و به طور بالقوه منجر به دیابت شود. تاثیر دخانیات و الکل در افراد دیابتی

چگونه سیگار کشیدن در افراد دیابتی باعث افزایش بیماری های قلبی میشود؟

استعمال دخانیات و دیابت هر دو خطر ابتلا به بیماریهای قلبی را به روشهای بسیار مشابهی افزایش می دهند، بنابراین احتمال تحمل یک بیماری قلبی مانند حمله قلبی یا سکته مغزی را به شدت کاهش میدهند. دیابت و استعمال دخانیات، هردو سطح گلوکوز خون را افزایش میدهند و سیگار کشیدن باعث آسیب به دیواره شریان ها میشود به طوری که رسوبات چربی خیلی راحت تر ساخته میشوند. در نهایت با این آسیب ها، رگ های خونی باریک شده و گردش خون سختتر میشود. هنگامی که این اتفاق برای عروق کرونر (شریان هایی که خون و اکسیژن را به عضله قلب میرسانند) اتفاق می افتد، می توان منجربه حمله قلبی شود. به همین ترتیب، سکته مغزی زمانی است که خون کافی به مغز نرسد، بنابراین هر چیزی که جریان خون را محدود کند، خطرات سکته را افزایش می دهد. سطح بالای گلوکز خون نیز این تأثیر را بر رگهای خونی و جریان خون دارد، بنابراین اگر در هنگام ابتلا به دیابت سیگار می کشید، خود را در معرض خطر بسیار بیشتری از ابتلا به حمله قلبی یا سکته قرار می دهید. تاثیر دخانیات و الکل در افراد دیابتی بسیار شدید است. بیشتر بخوانید: ارتباط دیابت و بیماری قلبی چیست؟

استعمال دخانیات چه عوارض دیگری برای افراد دیابتی دارد؟

عوارض دیگری که با سیگار کشیدن در افراد دیابتی تشدید شده است شامل نفروپاتی دیابتی است. بین سیگار کشیدن و رتینوپاتی ارتباط وجود دارد، اگرچه این موارد کمتر از خطرات قلبی و عروقی مشهود است. استعمال دخانیات مطمئناً یک عامل خطرناک برای پیشرفت و توالی نوروپاتی دیابتی است. متأسفانه ، در بعضی مطالعات ، سیگار کشیدن در بین دیابتی ها، خطر مرگ زودرس را افزایش می دهد. به دلیل کاهش گردش خون و رگ های خونی آسیب دیده، سیگار کشیدن باعث ایجاد مرگ و میر می شود.

سیگار کشیدن در افراد غیر دیابتی

سوالی که بسیار مطرح میشود این است که آیا سیگار کشیدن در افراد غیر دیابتی باعث میشود که آن ها گرفتار دیابت شوند؟ ثابت شده است که سیگار کشیدن یک عامل خطرناک در زمینه مقاومت به انسولین است. بیمارانی که به انسولین مقاوم هستند نمی توانند از انسولین بدن خود به درستی استفاده کنند. همراه با ژنتیک و چاقی، سیگار کشیدن یکی از عوامل خطرناک مقاومت به انسولین است. مقاومت به انسولین اغلب منجر به دیابت می شود. تاثیر دخانیات و الکل در افراد دیابتی را جدی بگیرید.

چگونه به عنوان یک فرد دیابتی استعمال دخانیات را قطع کنیم؟

اولین قدم در این راه شاید محاسبه هزینه ای باشد که سیگار کشیدن برای شما ایجاد میکند. زمانی که شما ببینید مقدار قابل توجهی از درآمد خود را برای مصرف همچین چیز مضرری که سلامت شما را تهدید میکند خرج میکنید، ترک آن را عاقلانه تر میبینید. همچنین شما میتوانید از تیم مشاوره حرفه ای کلینیک کروش برای ترک سیگار کمک بگیرید. همین حالا با ما تماس بگیرید. توصیه ما به شما این است که همین حالا مصرف الکل و دخانیات را متوقف کرده و داشتن یک رژیم غذایی مناسب به کنترل هرچه بهتر دیابت بپردازید. در این مقاله شما با تاثیر دخانیات و الکل در افراد دیابتی آشنا شدید و امید است که با دانستن عوارض آن ها از این پس یک سبک زندگی سالم تر را پیش بگیرید تا علاوه بر داشتن عمری مفید از طول عمر بیشتری بهره ببرید.
تگ :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.