ارتباط دیابت و سلامت روان

سلامت روان بر بسیاری از جنبه ‌های زندگی روزمره ما تأثیر می‌گذارد از جمله نحوه تفکر و احساسات ، مدیریت استرس، ارتباط با دیگران و انتخاب ها. آیا می توانید وجود هر مشکل در ارتباط با سلامت روان می تواند به برنامه مراقبت از دیابت را دشوارتر کند؟ آیا از ارتباط دیابت بر سلامت روان آگاه هستید؟ در این مقاله با تیم پزشکان کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه شوید تا بدانید چه ارتباطی بین دیابت و سلامت روان وجود دارد.

حتما بخوانید :

چند توصیه برای کنترل استرس در افراد دیابتی

احساس خستگی در بیماران دیابتی

اختلال خواب در افراد دیابتی

ارتباط دیابت و سلامت روان : ارتباط سلامت روان و سلامت جسم

حقیقت این است که افکار، احساسات، باورها و نگرش ها می توانند بر سلامت جسم انسان تأثیر بگذارند. برای مثال مشکلات روانشناختی درمان نشده می تواند بر بیماری دیابت تاثیر منفی بگذارد و فرد دیابتی را در وضعیت بدی قرار دهد. از سوی دیگر در مورد ارتباط دیابت و سلامت روان می توان گفت، بیماری دیابت می تواند منجر به بروز مشکلات روانشناختی شود؛ اما خوشبختانه اگر یکی از ایم دو بهتر شود، دیگری نیز تمایل به بهتر شدن دارد. در نتیجه دیابت و سلامت روان ارتباط مستقیمی با یکدیگر دارد.

انواع مشکلات روانشناختی که بیماران دیابتی ممکن است به آن مبتلا شوند

پیش تر گفتیم چنانچه دیابت فرد کنترل نشده باشد، در این صورت احتمال ابتلا به مشکلاتی نظیر افسردگی، استرس و ... در فرد افزایش می یابد. از سوی دیگر اگر فرد به افسردگی، اضطراب و استرس و ... مبتلا باشد، عوارض دیابت بدتر خواهد شد. در این بخش از مقاله به منظور درک بهتری از ارتباط دیابت و سلامت روان چند مشکل مرتبط با سلامت روان که در بیماران دیابتی بیشتر شایع می باشد را عنوان نموده ایم.

دیابت و سلامت روان

ارتباط دیابت و سلامت روان : افسردگی، حالتی فراتر از خلق بد

افسردگی یک نوعی بیماری روحی روانی است که باعث می شود فرد احساس غم و اندوه داشته باشد و اغلب علاقه به انجام فعالیت هایی که قبلاً از آن لذت می برده را از دست می دهد. این مشکل می تواند مانع عملکرد فرد در محل کار و خانه شود. بنابراین اگر فرد به دیابت مبتلا باشد، مراقبت از دیابت به درستی انجام نخواهد شد و هنگامی که دیابت به خوبی مدیریت نشود، خطر ابتلا به عوارض دیابت مانند بیماری های قلبی و آسیب های عصبی افزایش می یابد.

افراد مبتلا به دیابت، 2 تا 3 برابر بیشتر از افراد دیگر در معرض ابتلا به افسردگی هستند. علائم افسردگی می تواند خفیف یا شدید باشد و شامل این موارد است :

  • احساس غمگینی یا پوچ بودن
  • از دست دادن علاقه به فعالیت های مورد علاقه
  • پرخوری یا بی اشتهایی
  • نخوابیدن یا زیاد خوابیدن
  • مشکل در تمرکز یا تصمیم گیری
  • احساس خستگی بسیار
  • احساس ناامیدی، تحریک پذیری، اضطراب یا گناه
  • سردرد، گرفتگی عضلات یا مشکلات گوارشی
  • و در حالت شدیدتر، فکر کردن به خودکشی یا مرگ

ارتباط دیابت و سلامت روان : استرس و اضطراب

استرس بخشی از زندگی است؛ ترافیک، مسائل درون خانواده یا حتی انجام مراقبت های روزانه از دیابت می تواند استرس آور باشد. شما می توانید استرس را به عنوان یک حس، مانند حس ترس یا خشم، یا به عنوان یک واکنش فیزیکی مانند عرق کردن یا طپش قلب، یا هر دو احساس کنید.

دیابت و سلامت روان

اضطراب، با احساس نگرانی، ترس، یا سرگیجه همراه است؛ و عبارتست از نحوه واکنش ذهن و بدن فرد به استرس. افراد مبتلا به دیابت 20 درصد بیشتر از افراد دیگر در برخی از مراحل زندگی خود دچار اضطراب می شوند. مدیریت یک بیماری طولانی مدت مانند دیابت می تواند منشا اصلی اضطراب باشد.

ارتباط دیابت و سلامت روان : پریشانی

یکی از حالت هایی که ممکن است فرد مبتلا به دیابت احساس کند این است که از رسیدگی به مراقبت های روزانه دیابت احساس دلسردی، نگرانی، ناامیدی یا خستگی می کند. مثل اینکه دیابت فرد را کنترل می کند نه فرد دیابت را! این حالت زمانی می تواند رخ دهد که فرد به سختی تلاش کرده است اما نتیجه ی مطلوب نگرفته است.

کلام پایانی : ارتباط دیابت و سلامت روان

در این مقاله شما به برخی از مهم ترین مشکلات روحی روانی که ممکن است بیماران دیابتی با آن درگیر شوند پرداختیم تا از ارتباط دیابت و سلامت آگاه شوید. بنابراین در صورت مشاهده هر کدام از این مشکلات در خود، حتما به پزشک دیابت خود مراجعه کنید و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.

تگ :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.