رژیم غذایی افراد مبتلا به فشار خون

فشار خون کنترل شده باعث سلامت قلب و کاهش خطر حمله قلبی و سكته مغزی می شود. هر آنچه می خورید می تواند بر بالا بردن یا پایین آمدن فشار خون شما تأثیر بگذارد. از فشار خون بالا به عنوان "قاتل خاموش" نیز یاد می شود ، زیرا معمولاً هیچ علامتی ندارد اما می تواند در طی سال های متمادی بروز کند و سپس منجر به یک رویداد تهدیدکننده زندگی فرد، مانند حمله قلبی یا سکته مغزی شود. بنابراین توجه به رژیم غذایی افراد مبتلا به فشار خون از ضروریات است. به همین علت در این مقاله لیستی از موادغذایی مفید و مضر برای افراد مبتلا به فشار خون بالا را برای شما آورده ایم. با ما در تیم پزشکی کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه شوید و لطفا این مطالب را به دقت مطالعه کنید.

فشار خون بالا چیست؟

فشار خون عبارتست از میزان فشار جریان خون هنگام عبور از درون رگ های خونی. اگر این فشار بسیار زیاد شود، تبدیل به فشار خون می شود. هنوز دقیقا مشخص نیست که دلیل فشار خون بالا چیست، اما آنچه مشخص است این است که مواد غذایی مختلف تاثیر بسیار زیادی بر فشار خون دارد، به خصوص مواد غذایی که دارای سدیم بسیار زیادی است.

توجه داشته باشید که، سدیم آب را در بدن نگه می دارد و اب اضافی فشار بیشتری به رگ های خونی وارد میکند و باعث افزایش فشار خون می شود.

افزایش وزن نیز باعث افزایش فشار خون می شود. بنابراین توصیه می شود که حتما به میزان کالری دریافتی روزانه خود توجه داشته باشید، به علاوه سدیم غذای شما باید کنترل شده باشد.

رژیم غذایی افراد مبتلا به فشار خون

رژیم غذایی افراد مبتلا به فشار خون

در ادامه به معرفی مواد غذایی مفید و مضر در رژیم غذایی برای افراد مبتلا به فشار خون پرداخته ایم.

مواد غذایی مضر در رژیم غذایی افراد مبتلا به فشار خون

در این بخش از مقاله برخی از مواد غذایی را که برای افراد مبتلا به فشار خون بالا مناسب نیست، نام برده ایم و دلیل هر کدام را نیز توضیح داده ایم. لطفا آن ها را به دقت مطالعه کنید.

پیتزا

توجه کنید که میزان پنیر موجود در تنها دو برش از یک پیتزای کامل، دارای بیش از 1200 میلی گرم سدیم می باشد، که این برابر است با نیمی از میزان سدیم که روزانه باید دریافت شود. با احتساب سدیم موجود در گوشت و سایر مواد موجود در پیتزا، این میزان سدیم به میزان سدیم دریافتی روزانه تنها در یک وعده ی غذایی و آن هم تنها در دو برش از پیتزا خواهد رسید و این برای فرد مبتلا به فشار خون اصلا مناسب نیست.

گوشت قرمز و گوشت های فرآوری شده

در حقیقت گوشت های فرآوری شده، جز مضرترین مواد غذایی برای افراد مبتلا به فشار خون می باشد. از این دسته گوشت های قرمز فرآوری شده می توان سوسیس و کالباس را مثال زد. آیا می دانید میزان سدیم موجود در هر سوسیس حدود 698 میلی گرم می باشد؟

غلات ترکیبی بسته بندی شده

این گونه غلات که بسته بندی شده اند و دارای نمک هستند، به دلیل وجود سدیم در آن ها برای مصرف در رژیم غذایی افراد مبتلا به فشار خون مناسب نمی باشد.

از دیگر مواد غذایی که مناسب استفاده در رژیم غذایی افراد مبتلا به فشار خون نیست می توان کنسروها، فست فود ها و ... را نیز مثال زد. به علاوه مصرف  مشروبات الکلی نیز می تواند منجر به افزایش فشار خون شود.

رژیم غذایی افراد مبتلا به فشار خون

حال که با مواد غذایی مضرر برای مصرف در رژیم غذایی افراد مبتلا به فشار خون آشنا شدید، در ادامه دسته ای دیگر از مواد غذایی را که برای افراد مبتلا به فشار خون مناسب می باشد را برای شما عزیزان معرفی خواهیم کرد. لطفا همچنان با ما همراه باشید.

مواد غذایی مفید در رژیم غذایی افراد مبتلا به فشار خون

در این بخش از مقاله با مواد غذایی آشنا خواهید شد که می توانیم در رژیم غذایی افراد مبتلا به فشار خون آن ها را بگنجانیم.

موز

در هر موز متوسط تقریبا 422 میلی گرم پتاسیم وجود دارد. آیا می دانید پتاسیم موجود در موز می تواند اثر سدیم را خنثی کند؟ ترکیب یک موز متوسط همراه با بلغور جو دوسر با نان تست و کره بادام زمینی می تواند یک صبحانه عالی برای فرد مبتلا به فشار خون باشد.

سیب زمینی

یکی دیگر از مواد غذایی سرشار از پتاسیم که برای افراد مبتلا به فشار خون بسیار مناسب است، سیب زمینی می باشد. البته سیب زمینی که در فر پخته شده باشد یا آب پز باشد. مصرف سیب زمینی سرخ شده به افراد مبتلا به فشار خون توصیه نمی شود.

چغندر، اسفناج، لوبیا و حبوبات، ماست کم چرب نیز از دیگر مواد غذایی مناسب در رژیم غذایی افراد مبتلا به فشار خون می باشد.

همچنین توصیه ما این است که افراد مبتلا به فشار خون بیشتر غذاهای خانگی مصرف کنند تا غذاهای تهیه شده از بیرون، بیشتر از مواد غذایی با برچست سدیم پایین تهیه کنید، مواد غذایی کنسرو شده را استفاده نکنند و بیشتر از غذاهای دریایی و گوشت سفید بدون سدیم استفاده کنند.

تگ :
فشار خون

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.