هر آنچه لازم است در مورد مصرف متفورمین در بارداری بدانید

مطالعات جدید نشان داده است که زنان باردار مبتلا به دیابت نوع 2 که متفورمین مصرف می کردند ، وزن کمتری داشتند ، انسولین کمتری نیاز داشتند و کمتر در معرض خطر داشتن بچه هایی بودند که برای سن حاملگی بزرگ هستند. بنابراین اگر شما باردار هستید و برای کنترل دیابت نوع 2 ، انسولین مصرف می کنید، بد نیست با پزشک خود در مورد مصرف متفورمین در بارداری نیز مشورت کنید. در این مقاله مطالبی را در این خصوص برای شما عزیزان معرفی ذکر کرده ایم، با تیم پزشکی سلامت و دیابت کوروش همراه شوید.

مزایای مصرف متفورمین در دوران بارداری

محققان به طور تصادفی 502 زن باردار مبتلا به دیابت نوع 2 را که از انسولین استفاده می کردند ، برای افزودن متفورمین (1000 میلی گرم برای دو بار در روز) به رژیم درمانی آن ها مورد بررسی قرار دادند.

نتایج این آزمایش برای زنانی که به پایان بارداری نزدیک می شدند ، در هفته 34 بارداری، این گونه نشان داده است که در مصرف کنندگان متفورمین نسبت قند خون ناشتا، نسبت به گروه دیگری که متفورمین مصرف نکردند، نیاز به مصرف انسولین کمتری بوده است.

مصرف متفورمین در بارداری

مصرف متفورمین در زنان باردار ، نشان داده است که آن ها اضافه وزن کمتری پیدا کرده اند و همچنین 15 درصد کمتر از طریق سزارین زایمان کرده اند، به علاوه 42 درصد از کودکان متولد شده هنگام تولد وزن ایده داشته اند.

البته این نکته ی قابل توجه وجود دارد که زنانی که متفورمین مصرف می کنند، تقریباً دو برابر بچه هایی دارند که وزن تولد کمی داشته اند و کوچک بوده اند.

خطر تولد بچه های کوچک با مصرف متفورمین در بارداری

اکثر پزشکان معتقدند، چنانچه بارداری های قبلی خانمی با تولد کودکان با وزن کم همراه بوده است، این افراد نباید متفورمین را در دوران بارداری مصرف کنند؛ و در صورت مصرف، آن را متوقف کنند.

ایمنی مصرف متفورمین در بارداری هنوز برای پزشکان یک سوال است!

در سال 2021  انجمن دیابت آمریکا (ADA)، متفورمین را فقط برای زنان باردار مبتلا به دیابت نوع 2 توصیه می کند، زیرا متفورمین می تواند از جفت عبور کرده و به نوزادان در حال رشد برسد.

بر اساس CDC ، اگر دیابت در دوران بارداری به خوبی کنترل نشود ، می تواند خطر نقص مادرزادی ، تولد نوزاد مرده و زایمان زودرس را در زنان باردار افزایش دهد. به همین دلیل ، CDC توصیه می کند زنان مبتلا به دیابت نوع 2 قبل از بارداری سعی کنند سطح قند خون چک و کنترل کنند. CDC به زنان توصیه می کند که پس از باردار شدن، از یک برنامه غذایی سالم پیروی کنند ، ورزش و تحرک کافی داشته باشند و در صورت لزوم از انسولین برای مدیریت قند خون خود استفاده کنند.

مصرف متفورمین در بارداری

برخی از پزشکان دانشگاه بین المللی سنگاپور معتقدند که دیابت کنترل شده ضعیف و داشتن قند خون بالا در بارداری بسیار خطرناک تر از داروهایی است که برای کنترل دیابت در این دوران استفاده می شود.

عده ای دیگر از پزشکان معتقدند که برای برخی از زنان باردار که فقط با مصرف انسولین، قند خونشان به خوبی کنترل نمی شود، افزودن متفورمین به رژیم درمانی آن ها ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سقط جنین کمک نماید.

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم شما عزیزان را با نکاتی مهم در مورد مصرف متفورمین در بارداری آشنا کنیم. طبق نتایج به دست آمده در این زمینه متفورمین می تواند به تنظیم سطح گلوکز خون در مادران باردار کمک کند؛ با این حال ، تأثیر طولانی مدت متفورمین بر رشد نوزادان، همچنان باید با پیگیری های طولانی مدت و با جزئیات بیشتر بررسی شود.

به علاوه، همچنان ایمنی مصرف متفورمین در بارداری مورد بررسی می باشد و سوالات زیادی در این زمینه وجود دارد.

از اینکه تا پایان این مقاله با ما همراه بودید، ممنون و سپاسگزاریم.

تگ :
دیابت در دوران بارداری

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.