دستگاه CGM چیست؟ با سیستم پایش مداوم قند خون آشنا شوید

حتما دستگاه BGM را می شناسید و اگر جز افراد دیابتی هستید، ممکن است تجربه ی استفاده از این دستگاه را داشته باشید و همانطور که می دانید این دستگاه وسیله ای برای تست قند خون است. آیا می دانید دستگاه CGM چیست؟ چقدر در مورد آن می دانید؟ در این مقاله قصد داریم شما را با سیستم پایش مداوم قند خون یا دستگاه CGM آشنا کنیم. لطفا تا انتهای مقاله با پزشکان کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه باشید.

حتما بخوانید :

فری استایل لیبر (FreeStyle Libre)

هر آنچه لازم است در مورد تست هموگلوبین اِی وان سی A1C بدانید

استفاده از دستگاه تست قند خون در خانه

معرفی دستگاه CGM

دستگاه CGM یا سیستم پایش مداوم گلوکز ، دستگاهی است که سطح گلوکز خون را به طور مداوم در طول روز و شب ردیابی می‌کند و می‌تواند زمانی که سطح قند خون خیلی پایین یا خیلی بالا باشد این مسئله را به فرد هشدار دهد. این دستگاه سطح گلوکز شما را طی فواصل زمانی منظم، هر 5 دقیقه یک بار اندازه گیری می کند و اطلاعات به دست آمده را به داده ها و بینش های آسان و قابل خواندن برای فرد، ترجمه می کند. همچنین این دستگاه قادر است جهت حرکت گلوکز و سرعت تغییر آن را نیز اندازه گیری کند.

دستگاه CGM

چرا از دستگاه CGM استفاده کنیم؟

ممکن است اکنون این سوال را از خود پرسیده باشید که ضرورت استفاده از دستگاه CGM چیست؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم، شما می توانید با استفاده از سیستم پایش مداوم قند خون ، اعداد گلوکز خود را مستقیماً روی دستگاه هوشمند یا گیرنده خود بدون گرفتن خون از نوک انگشت تان مشاهده کنید. حتی می‌توانید مسیر حرکت گلوکز خون خود را ببینید که به سمت بالا، پایین و یا ثابت است. بنابراین می‌توانید تصمیمات بهتری در مورد نوع مواد غذایی که باید مصرف کنید، نوع فعالیت ورزشی که باید داشته باشید و میزان انسولین مصرفی بگیرید. در حقیقت با استفاده از دستگاه CGM ، دیگر نیازی به حدس زدن وجود ندارد و مدیریت دیابت شما بسیار را آسان‌تر می‌شود.

آشنایی با نحوه عملکرد سیستم پایش مداوم قند خون

همانطور که گفتیم، دستگاه CGM یا سیستم پایش مداوم قند خون ، سطح گلوکز خون فرد را طی شبانه روز ردیابی می کند و در صورت نیاز به فرد هشدار می دهد که سطح گلوکز خون او بالا، یا پایین است. آیا می دانید این سیستم چگونه کار می کند؟ در این بخش از مقاله به ذکر مطالبی در این خصوص پرداخته ایم. لطفا همچنان همراه ما باشید.

به طور کلی استفاده از این دستگاه بسیار آسان است. کاربران دستگاه CGM لازم است یک سیم سنسور باریک را با استفاده از اپلیکاتور خودکار زیر پوست خود قرار دهند. دستگاه CGM با استفاده از یک چسب در جای خود ثابت قرار می گیرد تا بتواند به صورت 24/7 گلوکز را در مایع بینابینی اندازه‌گیری کند.

پس از آن یک فرستنده کوچک و قابل استفاده مجدد به سیم حسگر متصل می‌شود و قرائت ‌های بی‌ درنگ را به ‌طور خودکار به یک دستگاه هوشمند یا گیرنده ارسال می‌کند تا بتوانید عددها را بدون نیاز به گرفتن خون از نوک انگشت مشاهده کند.

این دستگاه هوشمند، سطوح فعلی گلوکز و همچنین روندهای تاریخی آن را نمایش می دهد. همچنین دارای آلارم های قابل تنظیمی است که می تواند به فرد در مورد بالا و پایین بودن سطح گلوکز خون هشدار دهد.

دستگاه CGM

مقایسه دستگاه CGM با دستگاه BGM

نتایج حاصل از مطالعات انجام شده در مورد دستگاه های مانیتورینگ قند خون نشان داده است که استفاده از برخی از سیستم‌ های CGM می تواند هم برای بیماران دیابتی که انسولین تزریق می کنند و هم برای افرادی که از پمپ‌ انسولین استفاده می کنند، به کاهش سطح A1C و کاهش خطر هیپوگلیسمی کمک کند. اما سوالی که در مورد این قبیل دستگاه ها وجود دارد این است که  دستگاه CGM با دستگاه BGM چه تفاوتی دارد؟ در این بخش از مقاله به مقایسه اجمالی این دو سیستم پرداخته ایم.

  • دستگاه BGM سطح گلوکز خون را در یک لحظه اندازه‌گیری می‌کند، در حالی که سیستم ‌های پایش مداوم گلوکز یا دستگاه CGM به طور مداوم سطح گلوکز را طی شبانه روز بررسی می‌کند و اگر سطح گلوکز خون خیلی بالا یا خیلی پایین باشد، هشدار دهد.
  • در دستگاه های BGM  برای هر بار خواندن سطح قند خون، به خون انگشت دست نیاز است. اما در دستگاه های CGM خوانش مداوم گلوکز طی 24/7 به طور هوشمند و بدون نیاز به گرفتن خون از انگشت دست انجام می شود.

کلام پایانی : دستگاه CGM چیست؟

در این مقاله شما را با یکی دیگر از دستگاه های تست و اندازه گیری قند خون آشنا کردیم به نام دستگاه CGM یا سیستم پایش مداوم قند خون ؛ و گفتیم که نحوه عملکرد این دستگاه چگونه است و چه تفاوتی با دستگاه های BGM دارد.

امید است مطالعه ی این مطالب برایتان مفید واقع شده باشد. از توجه و همراهی تان تا پایان این مقاله صمیمانه سپاسگزاریم.

تگ :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.