دیابت جوانی چیست؟ عوامل ابتلا به دیابت در جوانی

همه ی ما با بیماری دیابت آشنا هستیم و از عوارض و خطرات آن تا حدودی آگاه هستیم. آیا در خانواده شما فرد دیابتی وجود دارد؟ آن ها در چه محدوده سنی هستند؟ شاید تصورتان این باشد که بیماری دیابت بیشتر در سنین بالا رخ می دهد، اما در واقع چنین نیست. دیابت در کودکان، نوجوانان و جوانان هم بسیار شایع می باشد. آیا می دانید علت دیابت جوانی چیست و چرا فرد در سنین جوانی به دیابت مبتلا می شود؟ در این مقاله تیم پزشکی سلامت و دیابت و کوروش به این موضوع پرداخته است. لطفا با ما همراه باشید.

حتما بخوانید : آیا عوارض دیابت را می دانید؟ چگونه با دیابت نوع 1 زندگی کنیم؟

با انواع دیابت آشنا شوید!

در کل افراد به دو نوع دیابت مبتلا می شوند که عبارتند از دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 ، که هر کدام از این ها به دلایلی فرد را مبتلا می کند.

دیابت جوانی

در دیابت نوع 1 ، کلا بدن فرد انسولین تولید نمی کند و یا میزان انسولینی که تولید می کند کم است. در این صورت فرد مبتلا به دیابت باید به طور روزانه انسولین تزریق کند. حدود 5 تا 10 درصد افراد دیابتی، مبتلا به دیابت نوع 1 هستند.

در دیابت نوع 2 ، بدن انسولین تولید می کند، اما سلول ها به انسولین تولید شده در بدن پاسخ نمی دهند. بیشتر افراد مبتلا به دیابت نوع 2 دارای اضافه وزن نیز می باشند. 90 تا 95 درصد افراد مبتلا به دیابت، درگیر نوع دوم دیابت هستند؛ و معمولا سن آن ها 40 سال به بالا می باشد.

اما در این مقاله قصد داریم در مورد علل ابتلا به دیابت جوانی مطالبی را برای شما عنوان کنیم. همچنان با ما همراه باشید.

دیابت جوانی چیست؟

تحقیقات زیادی تا کنون در ارتباط با دیابت جوانی ، به منظور دریافت علل ابتلا به دیابت در جوانی انجام شده است و نتایج حاصل بیان کننده ی این واقعیت می باشد که دو علت اصلی دیابت جوانی چاقی مفرط و رژیم غذایی نامناسب است.

پژوهش های انجام شده در این زمینه نشان دهنده ی این است که این دو عامل اصلی در تمام جوانان مبتلا به دیابت مشاهده شده است.

چگونه رژیم غذائی نامناسب منجر به دیابت جوانی می شود؟

کلیه ی مواد غذایی که انسان می خورد در دستگاه گوارش هضم شده و به قند تبدیل می شود تا به مصرف سلول های بدن برسد. این گلوکز و قند تولید شده در بدن باید بتواند وارد سلول ها شود. این فرایند از طریق هورمون انسولین در بدن انجام می شود. یعنی هورمون انسولین قفل سلول ها را باز می کند و قند وارد سلول می شود.

دیابت جوانی

زمانی که فرد به دیابت مبتلا می شود، بدن او انسولین کافی تولید نمی کند تا قند و گلوکز تولید شده از طریق آن وارد سلول ها شود. به همین دلیل قند وارد خون می شود و به اصطلاح قند خون بالا می رود.

به این ترتیب رژیم غذائی نادرست و وجود قند و چربی زیاد در موارد مصرفی، می تواند منجر به ابتلا به بیماری دیابت شود.

عمده ترین علائم دیابت جوانی چیست؟

به طور کلی برای تشخیص بیماری دیابت، لازم است که چکاپ پزشکی و معاینات منظمی انجام شود. اما چنانچه فرد در سنین جوانی از چاقی مفرط رنج می برد و همچنین علائمی که در ادامه خواهیم گفت در خود مشاهده می کند، به احتمال زیاد به دیابت مبتلا می باشد و لازم است که چکاپ پزشکی برای او انجام شود.

  • احساس سوزن سوزن و مور مور شدن دست و پا
  • تکرر ادرار
  • تاری دید
  • خشکی دهان و تشنگی بیش از حد
  • تاخیر در التیام زخم
  • و ...

سخن پایانی

ابتلا به دیابت تنها در سنین بالا رخ نمی دهد، بلکه افراد در سنین کودکی،نوجوانی و جوانی هم ممکن است به دیابت مبتلا شوند. دیابت جوانی نیز یکی از شایع ترین نوع دیابت است که به دلیل چاقی مفرط و رژیم غذایی نامناسب در سنین جوانی رخ می دهد.

از توجه و همراهیتان سپاسگزاریم.

تگ :
افراد دیابتی,دیابت

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.