درمان زخم پای دیابتی به روش اوزون تراپی

قطعا می دانید که یکی از عوارض بیماری دیابت، زخم پای دیابتی است. روش های مختلفی برای درمان و مدیریت ترشحات زخم دیابتی وجود دارد از جمله : وکیوم تراپی، لارو تراپی ، PRP و ... . در این مقاله قصد داریم شما را با یکی دیگر از روش های نوین درمان زخم پای دیابتی به روش اوزون تراپی آشنا کنیم. لطفا همراه تیم پزشکی کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه باشید.

به طور کلی در جهان بیش از چندصد میلیون نفر مبتلا به بیماری دیابت هستند و در صورت عدم کنترل، یا کنترل نامناسب قند خون آن ها، با عوارض شدید بیماری دیابت مواجه خواهند شد.

زخم پای دیابتی یکی از عوارض مزمن دیابت است و از مهم ترین عوارض این بیماری است که در صورت عدم رسیدگی به آن و درمان به موقع می تواند منجر به آمپوتاسیون یا قطع عضو شود و این مسئله، کیفیت زندگی مبتلایان به دیابت را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

بنابراین توجه به این مسئله و اقدامات لازم و به موقع برای درمان زخم پای دیابتی بسیار پر اهمیت است.

در ادامه مطالبی را در مورد درمان زخم پای دیابتی به روش اوزون تراپی آورده ایم. لطفا تا پایان این مقاله همراه ماباشید.

درمان زخم پای دیابتی به روش اوزون تراپی

اوزون تراپی چیست؟

اوزون تراپی یکی از روش های درمان نوین پزشکی است که در آن از گاز اوزون برای درمان استفاده می شود. اوزون تراپی به سه روش داخل بافتی، داخل وریدی و عضلانی انجام می شود.

چگونه اوزون تراپی باعث بهبود زخم می شود؟

اوزون تراپی باعث بهبود خونرسانی و تحریک سلول های ایمنی بدن می شود و آن ها را به سمت محل زخم روانه می سازد تا به ترمیم بافت های آسیب دیده بپردازد.

به علاوه اوزون، باعث می شود که رشد باکتری ها متوقف شود و چرخه رشد عفونت ها متوقف می گردد و این به رفایند بهبود هر چه زودتر زخم کمک می کند.

و به طور کلی می توان گفت اوزون تراپی باعث کم شدن استرس اکسیداتیو در بدن فرد دیابتی شده و بروز عوارض جدید دیابتی را به تاخیر می اندازد.

درمان زخم پای دیابتی به روش اوزون تراپی

اوزون، همان اکسیژن با یک اتم اضافه است که قدرت اکسیژن در آن بر اثر همین یک اتم اضافه افزایش می یابد. بنابراین به یک ماده ی قوی اکسید کننده و ضد عفونی کننده قوی تبدیل می شود.

در درمان زخم پای دیابتی به روش اوزون تراپی که یکی از متدهای پیشرفته پزشکی است، زخم مورد نظر ضد عفونی می شود و با از بین بردن باکترها، ویروس ها و قارچ ها، عواملی که باعث عفونت و پیشرفت زخم می شود از بین خواهد رفت.

درمان زخم پای دیابتی به روش اوزون تراپی

آیا اوزون تراپی عوارض دارد؟

سوالی که بیشتر بیماران در مورد درمان زخم پای دیابتی به روش اوزون تراپی از ما پرسیده اند این است که آیا درمان زخم از طریق اوزون تراپی دارای عوارض می باشد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوئیم که خیر! مطالعاتی که اخیرا در این زمینه انجام شد نشان داده است که تا کنون هیچ گونه عوارضی برای این روش دیده نشده است و اوزون تراپی به عنوان یک روش درمانی غیرتهاجمی شناخته شده است که هیچ احساس ناخوشایندی در بیمار ایجاد نمی کند.

کلام پایانی

با پیشرفت علم پزشکی و ارائه روش های نوین برای درمان بیماری ها، فرایند تشخیص و درمان بیماری هایی که در گذشته امکان پذیر نبود، امروزه به آسانی انجام پذیر است. یکی از این نوع بیماری ها زخم پای دیابتی است.

سال ها قبل اکثر بیماران مبتلا به زخم پای دیابتی دچار قطع عضو می شدند و این در روحیه بیماران و کیفیت زندگی آن ها اثر نامطلوبی داشت.

اما امروزه با وجود روش های نوین پزشکی برای این نوع بیماری، تقریبا می توان گفت اکثر بیماران دیابتی مبتلا به زخم پا، در صورت اقدام به موقع، درمان می شوند و تا حد زیادی از نگرانی های آن ها کاسته شده است.

درمان زخم پای دیابتی به روش اوزون تراپی یکی از روش های غیرتهاجمی درمان زخم است که تا کنون برای بیماران بسیار موفقیت آمیز و رضایت بخش بوده است.

تگ :
درمام زخم مزمن

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.