اگر شما دوست عزیز مبتلا به دیابت نوع 2 هستید، برای پیشگیری یا کنترل دیابت ، پزشک شما احتمالاً به شما گفته است که به آنچه می خورید توجه کافی داشته باشید، ورزش کنید و از سوابق پزشکی خانواده خود نیز مطلع شوید. اما آیا می دانید، کیفیت هوایی که تنفس می کنید می تواند در خطر ابتلا به بیماری دیابت نقش مهمی داشته باشد؟ نتایج مطالعات اخیر ارتباط بین دیابت نوع 2 و آلودگی هوا را به وضوح مشخص کرده است. با تیم پزشکی سلامت و دیابت کوروش همراه شوید. ما مطالب جالبی را در ارتباط با دیابت نوع 2 و آلودگی هوا در مقاله ای که پیش رو دارید مطرح کرده ایم.

نتایج مطالعات انجام شده در زمینه ارتباط دیابت نوع 2 و آلودگی هوا

بر اساس مطالعاتی که در ژوئن سال 2020 انجام شده است، دود ناشی از آتش سوزی که یکی از نمونه های آلودگی هوا محسوب می شود، با افزایش خطر سلامتی در افراد دیابتی همراه است. در نتایج تحقیقات دیگرکه در سپتامبر سال 2020 در ارتباط با میکروب های روده منتشر شده است ، دانشمندان نقش شگفت آور آلودگی هوای شهرها را در تغییر باکتری های روده و افزایش خطر دیابت کشف کرده اند.

دیابت نوع 2 و آلودگی هوا

آیا ارتباطی میان دیابت نوع 2 و آلودگی هوا وجود دارد؟

سوالی که ممکن است برای بسیاری از افراد وجود داشته باشد، این است که آیا قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا می تواند خطر ابتلا به دیابت در فرد را افزایش دهد؟

طبق تحقیقی که در ژوئن سال 2018 در Lancet Planetary Health انجام شد، تاثیر میزان آلودگی هوا بر دیابت بسیار قابل توجه است؛ و به طور تخمینی حدود 3.2 میلیون مورد ابتلا به دیابت در سراسر جهان به دلیل افزایش آلودگی هوا در سال 2016 بوده است.

Tanya Alderete ، استادیار دانشگاه کلرادو در بولدر که  در حال تحقیق در مورد علل و عواقب دیابت نوع 2 می باشد، می گوید: “اخیراً آلودگی هوا به عنوان عامل اصلی در ایجاد خطر بیشتر برای ابتلا به دیابت نوع 2 محسوب می شود.”

دکتر Alderete نیز طی تحقیقات خود دریافته است که افزایش آلودگی هوا باعث افزایش عوامل خطر دیابت نوع 2 می باشد که این عوامل عبارتند از : کاهش حساسیت به انسولین و کاهش تولید انسولین در کودکان دارای اضافه وزن و چاقی.

چرا آلودگی هوا بر دیابت تاثیر می گذارد ؟

در هوای اآلوده  ذرات ریزی وجود دارد، از جمله فلزات و سایر سموم که باعث التهاب ریه ها و سایر قسمت های بدن می شود. برخی از کارشناسان این فرضیه را مطرح می کنند که التهاب ناشی از این ذرات ریز در هوای آلوده، خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش می دهد.

دیابت نوع 2 و آلودگی هوا

آلودگی هوا می تواند سلامت افراد دیابتی را به خطر بیاندازد

نتایج تحقیقات به دست آمده نشان داده است که آلودگی هوا می تواند سلامت افراد دیابتی را به خطر بیاندازد، بنابراین افراد دیابتی باید از محیط اطراف خود آگاه باشند و از کیفیت هوایی که تنفس می کنند، اطمینان حاصل کنند.

بر اساس گزارشی که در نوامبر سال 2020 در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شد ، دود ناشی از آتش سوزی منبع افزایش آلودگی هوا است و محققان دریافته اند که افراد دیابتی ممکن است تحت تأثیر این نوع آلودگی و یا حتی آلودگی های ناشی از دود سیگار قرار بگیرند.

پس قرار گرفتن در معرض سطوح بالای ریزگردها در دود و آلودگی هوا می تواند به میزان قابل توجهی گلوکز خون را بالا ببرد.

کلام پایانی

علاوه بر عوامل تاثیر گذار بر بیماری دیابت مانند استرس، مصرف مواد غذایی نامناسب، عدم تحرک کافی و … ، آلودگی هوا نیز یکی از مهم ترین عواملی است که در ابتلا به دیابت نوع 2 بسیار موثر است و لازم است که افراد دیابتی حتما از کیفیت و سلامت هوایی که تنفس می کنند اطمینان کافی داشته باشند.

از اینکه تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما بسیار ممنون و سپاسگزاریم.