انتخاب سرسوزن قلم انسولین | سرسوزن پن انسولین

دوست عزیز، اگر در مورد استفاده از داروی تزریقی یا همان انسولین برای کنترل دیابت خود نگران هستید، این را بدانید که شما تنها نیستید. بسیاری از افراد مبتلا به دیابت از تزریق انسولین می ترسند و آموختن هر چه بیشتر در مورد سرسوزن قلم انسولین می تواند به شما کمک کند تا از موانع موجود از جمله ترس از تزریق غلبه کنید. لطفا با تیم پزشکان کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه باشید تا با نکات بسیار مهمی در مورد سرسوزن پن انسولین آشنا شوید.

حتما بخوانید :

برای کنترل دیابت ، چه زمان باید قرص یا انسولین تزریقی مصرف کرد؟

لیزر اینتراستشیال برای کاهش وزن و کاهش مصرف انسولین در افراد دیابتی

چرا انتخاب سرسوزن قلم انسولین اهمیت دارد؟

از آنجا که سوزن ها در اندازه های مختلف تولید می شود، گزینه های زیادی برای انتخاب وجود دارد و شما باید سرسوزن مناسب خود را انتخاب کنید تا نه تنها درد زیادی حس نکنید، بلکه با مشکل خاصی مواجه نشوید. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و داروسازان با ارائه توصیه های لازم جهت انتخاب سرسوزن پن انسولین به شما کمک شایانی کرده اند که ما آن ها را ذکر خواهیم کرد.

سرسوزن قلم انسولین

ویژگی های سرسوزن پن انسولین

دو ویژگی اصلی برای سرسوزن قلم انسولین وجود دارد که بر اساس این دو ویژگی سرسوزن پن انسولین انتخاب می شود. این دو ویژگی عبارتند از :

  • طول سوزن (Needle Length)
  • قطر یا ضخامت سوزن یا گیج (Needle Gauge)

طول سرسوزن قلم انسولین

سرسوزن های قلم انسولین در طول های مختلف وجود دارد. سر سوزن با طول 4 میلی متر، کوتاه ترین سرسوزن قلم انسولین می باشد که در حال حاضر تولید می شود. طول سر سوزن انتخابی برای افراد متفاوت است و عوامل مختلفی برای تعیین طول سوزن در نظر گرفته می شود؛ برای این منظور لازم است با پزشک خود مشورت کنید تا بدانید کدام نوع سوزن برای شما مناسب تر است.

ضخامت یا گیج سرسوزن قلم انسولین

گیج سوزن (G) ضخامت آن را مشخص می کند. در ابتدا ممکن است فکر کنید هرچه این عدد بیشتر باشد، سوزن ضخیم تر است، اما در واقع برعکس است. هرچه این عدد بزرگ تر باشد، سوزن نازک تر است. واحد گیج به میلی متر محاسبه نمی شود و مطابق با جدول مربوط به آن می باشد.

برای مثال، سوزن‌های 32G، نازک‌تر از سوزن‌های 27G هستند. این سوزن ها همچنین با فناوری SuperFlow™ طراحی شده اند که سرعت جریان انسولین را بهبود می بخشد و به کاهش نیروی تزریق کمک می کند.

نکته ای که در انتخاب سرسوزن قلم انسولین بسیار اهمیت دارد این است که هر سرسوزن را فقط برای یک بار تزریق استفاده کنید، نه بیشتر! آیا می دانید چرا؟ در بخش بعدی مطالبی را در مورد اهمیت این موضوع بیان کرده ایم. لطفا همچنان همراه ما باشید.

سرسوزن قلم انسولین

چرا از هر سرسوزن پن انسولین فقط یک بار استفاده کنیم؟

به دلیل خطراتی که با استفاده بیش از یکبار از هر سرسوزن ممکن است افراد دیابتی را تهدید کند، توصیه می شود که تنها یک بار از هر سرسوزن استفاده شود. در این زمینه توصیه های لازم را آورده ایم.

  • توصیه می شود که سوزن های خود را دوبار استفاده نکنید و به هیچ عنوان با افراد دیگر به صورت مشترک استفاده نکنید، به این دلیل که ممکن است یک بیماری جدی و خطرناک را به همدیگر انتقال دهید. همچنین استفاده مجدد از سرسوزن ها ممکن است باعث آسیب به سوزن یا انسداد سوزن شود که تزریق بعدی را دچار مشکل کند. همیشه پس از هر تزریق سوزن را خارج کرده و با خیال راحت دور بیندازید.
  • سرسوزن های استفاده شده را هرگز نباید در محل زباله های معمولی بیاندازید. انجام این کار می تواند به طور غیرمستقیم منجر به خطرآفرینی برای دیگران شود؛ پس لازم است که سوزن های استفاده شده در یک ظرف مخصوص که جنس مناسبی دارد و به راحتی سوراخ نمی شود بیاندازید و در نهایت با رعایت اصول و مقررات بهداشتی آن ها را دور بیندازید.
  • همیشه از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی برای محل مناسب تزریق انسولین مشورت کنید تا تزریق را کاملا اصولی و درست انجام دهید.

کلام پایانی

توجه داشته باشید که انتخاب سرسوزن قلم انسولین بسیار اهمیت دارد و لازم است که به درستی انتخاب شود. بر اساس دستورالعمل های جهانی تزریق انسولین ، ایمن ترین سرسوزن پن انسولین برای هر گروه سنی، سرسوزن 4 میلی متری است و با کمترین ریسک جهت تزریق عضلانی همراه است.

تگ :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.